У Сваляві вшанували пам’ять жертв сталінського режиму

Обговорення зміни ціни на вивезення та захоронення твердих побутових відходів
Листопад 15, 2019
Роботи з берегоукріплення річки Свалявки на завершальному етапі
Листопад 19, 2019

У Сваляві вшанували пам’ять жертв сталінського режиму

16 листопада відбувся мітинг-реквієм у Свалявському меморіальному парку, на якому вшанували пам’ять закарпатців-жертв сталінських репресій. Організатор поминального заходу – угорська громада.
Представники різних національностей – угорці, українці, німці – прийшли сюди, аби вшанувати пам’ять невинно репресованих і закатованих жертв сталінського режиму, яких у 1944 році утримували як військовополонених у Свалявському збірному пункті для інтернованих цивільних осіб і військовополонених, а також в інших концентраційних таборах Радянського Союзу. Більшість ув’язнених у Свалявському збірному пункті були етнічними угорцями та німцями.
28 років тому розпочалися роботи з облаштування Свалявського меморіального парку, в якому щороку в листопаді вшановують пам’ять загиблих у роки другої світової війни та закатованих у таборах Радянського Союзу. Цього року виповнюється 75 років із початку інтернування представників угорської національності, жертв сталінізму. І цій скорботній даті теж був присвячений поминальний захід, що відбувся 16 листопада.
У мітингу-реквіємі взяли участь: Надзвичайний і Повноважний посол Угорщини в Україні Іштван Ійдярто, генеральний консул консульства Угорщини в м. Ужгород Йожеф Бугайла, генеральний консул консульства Угорщини в м. Берегово Матіяш Сіладі, голова Демократичної спілки угорців України Ласло Зубанич, голова «КМКС – Партія угорців України» Ласло Брензович, представники органів державної виконавчої та законодавчої влади Угорщини, делегація Угорського національного музею, представники угорських національно-культурних товариств, а також релігійних, громадських організацій, мешканці Сваляви.
Голова Закарпатського обласного благодійного фонду «Свалявський меморіальний парк» Михайло Товт висловив подяку Свалявській міській раді та особисто міському голові Івану Ланьо за оновлення під’їзду до меморіального парку (у вересні було проведено ремонт вулиці Шепентала з укладанням асфальту суцільним покриттям).
Виступи промовців були сповнені суму і скорботи за невинними жертвами сталінського режиму, закатованими у концтаборах у часи другої світової війни.
Вшанували пам’ять загиблих голова Свалявської райдержадміністрації Олександр Дідович, міський голова Іван Ланьо, заступник голови райради Клара Стегура, заступник міського голови Тетяна Белла.
На завершення поминального заходу разом із священнослужителями різних конфесій присутні помолилися за невинних жертв сталінських репресій. Відтак поклали квіти до поминальної стіни.
Були серед учасників мітингу-реквієму і ті, рідні яких стали жертвами тоталітарного режиму і чиї імена викарбувані на поминальній стіні. Цей день для тих, хто прийшов помолитися за закатованих родичів, – особиста трагічна дата. Один із них – депутат міської ради Золтан Гомокі, прадід якого – Янош Гомокі – загинув у роки другої світової війни, як і мільйони жертв сталінських репресій (ім’я та прізвище Янош Гомокі – серед викарбуваних на поминальній стіні).
«Щороку приношу квіти до поминальної стіни. Де похований мій прадід, невідомо. Відчуття такі – ніби прийшов помолитися на могилу до прадідуся, – зізнається Золтан Гомокі після того, як поклав букет троянд до мармурової плити з викарбуваним прізвищем прадіда. – Свалявський меморіальний парк – особливе місце, де нащадки закатованих жертв можуть зі скорботою згадати про своїх рідних, адже не мають змоги принести квіти і запалити поминальні лампадки там, де їхні близькі знайшли вічний спочинок».
Поминальний захід завершився. Лунала тужлива музика. Присутні поволі розходилися. Багато хто з них прийде сюди й наступного року – невинно убієнні живуть у пам’яті нащадків.